Your cart

Close

Your cart is currently empty.

About us

       ‘Nature is and must be the fountain which alone is inexhaustible, and from which all excellences must originally flow’  Joshua Reynolds

This is where our story begins, as Dlbs Handmade, we take our inspiration from nature while being constantly aware of our responsibility towards a sustainable environment.

We believe in the uniqueness of the local, and with this belief, we guide ourselves to the understanding of production that serves a sustainable nature beyond commercial purposes and we emphasize on nature and  the uniqueness of real craftsmanship with slow fashion.

       ‘Style is a way to say who you are without having to speak’ Rachel Zoe

Our designs, inspired by natural life, form a concept that includes the batik dyeing arts in world history since the 5th century. These artistic works made with passion will make you feel embraced by Mother Nature, both with the texture of our fabrics and with our colors.

       ‘Colors speak all languages’ Joseph Addison- We at Dlbs Handmade are talking with colors.

Green, which echoes the soul of trees; blue, like the distant horizons that most long for; yellow, like the sun, which does not discriminate in sharing its light and brown, the color of earth from which all life springs…

Our unique designs combined with these colors filtered from the essence of naturalness will make you feel intertwined with the nature you belong to.

With our choice of fabrics you will feel the tantalizing touch of nature on your skin and with our unique styling you will be confident to show the world the real you.

Embrace the Essence of Sustainability in Harmony with Comfortable Wearable Elegance

Dlbs Handmade…

       'Doğa, tek başına tükenmez olan ve tüm mükemmelliklerin başlangıçta akması gereken pınardır ve öyle olmalıdır’ Joshua Reynolds

İşte hikayemiz burada başlıyor, Dlbs Handmade olarak sürdürülebilir bir çevreye karşı sorumluluğumuzun daima bilincinde olarak ilhamımızı doğadan alıyoruz.

Yerel olanın eşsizliğine inanıyor ve bu inançla ticari amaçların ötesinde, kaliteye ve sürdürebilir bir doğaya hizmet eden üretim anlayışını kendimize kılavuz kılıyor, yavaş moda ile doğaya ve gerçek işçiliğin eşsizliğine vurgu yapıyoruz.

       'Stil, kim olduğunu konuşmadan söylemenin bir yoludur' Rachel Zoe

Doğal yaşamdan ilham alan tasarımlarımız, V. yüzyıldan bu yana dünya tarihindeki batik boyama sanatlarını içeren bir konsept oluşturmaktadır. Tutkuyla yapılan bu sanatsal çalışmalarımız hem kumaşlarımızın dokusuyla hem de renklerimizle Doğa Ana tarafından kucaklanmış hissettirecektir.

       'Renkler tüm dilleri konuşur' Joseph Addison- Dlbs Handmade'de biz, renklerle konuşuyoruz.

Ağaçların ruhunu yansıtan yeşili; hasretini en çok ufukların çektiği maviyi, ışığını ve kahverengisini paylaşmakta ayrım yapmayan güneşin sarısını ve tüm yaşamın kaynağı toprağın rengini…

Doğallığın özünden süzülen bu renklerle birleşen eşsiz tasarımlarımız sizi ait olduğunuz doğayla iç içe hissettirecek.

Kumaş seçeneklerimiz ile doğanın cezbedici dokunuşunu teninizde hissedecek ve eşsiz stilimizle dünyaya gerçek sizi gösterirken kendinizden emin olacaksınız.

Sürdürülebilirliğin Özünü Rahat Giyilebilir Zarafetle Uyum İçinde Kucaklayın...

Dlbs Handmade