Your cart

Close

Your cart is currently empty.

About us

It first started the sector in 2007 in Denizli by providing laundry and ironing house services. YESA Tekstil, which has managed to become the brand trusted and preferred by many hospitals, hotels and restaurants, has proven its business quality to all its customers in a very short time, with individual washing in this process.

Adding part washing to its services as a laundry and ironing house, YESA Tekstil has experienced an expansion process in its sector. With this expansion process, in the first half of 2016, it started to produce handmade textile products by bringing together organic dyes and ecological chemicals, bringing human and nature friendly dyeing techniques, many of which have remained in the past, to light. Its general meaning is batik dyeing, but when it gets involved, the process is completely therapeutic and Figen Delibas said, "This situation, which makes me who I am, supports, develops and relaxes, has turned into a passion over time and has led me to specialize in all batik dyeing techniques." by instilling passion, together with her family, she offered for sale many handmade products from home textiles to decoration, from women's, men's and children's clothing to accessories and even for our lovely pet friends, cats and dogs, at her store in Muğla Dalyan, which she opened in 2018, in her production facility in Denizli.

DLBS Handmade, which attracts great attention especially from international guests in Muğla Dalyan, continues to bring together the oldest examples of Far East culture, the batik dying style dating back to the 5th century, and the Shibori and Tie Dye techniques, which started in Japan in the 8th century and have reached the present day, with its products.

The batik culture, one of the trends of the Western world in the 1960s, with small circles and lines with bright colors such as red, yellow, blue and green in its design, provides inspiration for each product of DLBS Handmade.

In addition to different Shibori techniques such as DLBS Handmade, Kanoko Shibori, Miura Shibori, Kumo Shibori, Nui Shibori, Arashi Shibori, Itajime Shibori; The Mudmee Batik that emerged in Thailand, Plangi and Tritik Batik in Indonesia, and Badhna Batik in India, kept their products alive.
aims to continue development.

In addition, the famous Indigo dye pits in Nigeria, Kano and its surroundings, and the batik dyeing techniques used in the Hausa region of West Africa for centuries, and the products of DLBS Handmade, which later enriched with traditional patterns, shed light on different cultures.

DELİBAŞ family, who have combined their experience in the textile sector with their deep-rooted history of batik dyeing techniques since 2007, now provide e-commerce services after traditional trade services. dlbshandmade.com e-commerce market offers unlimited services to deliver these unique products to many parts of the world.

 

Sektöre ilk olarak 2007  yılında Denizli’de çamaşır yıkama ve ütü evi hizmetleri vererek başlamıştır. Birçok hastane, otel, restoran gibi işletmelerin güvendiği ve tercih ettiği  marka olmayı başaran YEŞA Tekstil, bu süreçte bireysel yıkamayla da iş  kalitesini tüm müşterilerine çok kısa sürede kanıtlamıştır.

Çamaşır yıkama ve ütü evi olarak verdiği hizmetlerine daha sonra parça yıkamayı da ekleyen YEŞA Tekstil, sektöründe bir genişleme süreci yaşamıştır. Bu genişleme süreciyle birlikte 2016 yılının ilk yarısında organik boya ve ekolojik kimyasalları bir araya getirerek insan ve doğa dostu ve bir çoğu tarihte kalmış boyama tekniklerini gün yüzüne çıkartarak el yapımı tekstil ürünlerinin yapımına başlamıştır. Genel anlamı batik boyama ama işin içine girince süreç tamamen terapotik olup “beni ben yapan, destekleyen, geliştiren ve rahatlatan bu durum zaman içinde tutkuya dönüşüp tüm batik boyama teknikleri konusunda uzmanlaştırmaya yönlendirmiştir” diyen Figen Delibaş, 2018 yılında DLBS Handmade markasını kurmuş ve ailesine de bu tutkuyu aşılayarak kardeşleri ile birlikte Denizli’deki üretim tesisinde ev tekstilinden dekorasyona, kadın, erkek ve çocuk giyiminden aksesuarlara ve hatta sevimli evcil dostlarımız kedi ve köpekler için de birçok el yapımı ürünlerini, 2018 yılında faaliyete açtığı Muğla Dalyan’daki mağazasında satışa sunmuştur.

 Muğla Dalyan’da özellikle uluslararası misafirlerden yoğun ilgi gören DLBS Handmade, Uzak Doğu kültüründeki en eski örnekleri V. yüzyıla dayanan batik boyama tarzı ile 8. yüzyılda Japonya’da başlayıp günümüze kadar uzanan Shibori ve Tie Dye tekniklerini, ürünleriyle buluşturmayı sürdürmektedir.

Tasarımında daha çok kırmızı, sarı, mavi, yeşil gibi parlak renklere sahip küçük daireler ile çizgiler barındıran ve 1960’lı yıllarda Batı dünyasının trendlerinden olan batik kültürü, DLBS Handmade’in her bir ürününe ilham kaynağı oluşturmaktadır.

DLBS Handmade, Kanoko Shibori, Miura Shibori, Kumo Shibori, Nui Shibori,Arashi Shibori, İtajime Shibori gibi farklı Shibori tekniklerinin yanı sıra; Tayland’da ortaya çıkan Mudmee Batik,  Endonezya’daki Plangi ve Tritik Batik ve Hindistan’daki Badhna Batik tekniklerini de yaşatıp, ürünlerini geliştirmeyi sürdürmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca Nijerya, Kano ve çevresindeki ünlü İndigo boya çukurları ile Batı Afrika’nın Hausa bölgesinde yüzyıllardır kullanılan batik boyama teknikleri ve sonrasında geleneksel desenlerle zenginleşen DLBS Handmade’in ürünleri, farklı kültürlere de ışık tutmaktadır.

2007 yılından bu yana tekstil sektöründeki deneyimleri ile köklü bir tarihe sahip olan batik boyama tekniklerini birleştiren DELİBAŞ kardeşler, geleneksel ticaret hizmetlerinden sonra artık e-ticaret hizmeti de vermektedirler. dlbshandmade.com e-ticaret pazarı dünyanın birçok noktasına bu eşsiz ürünleri ulaştırmak için sınırsız hizmet sunmaktadır.